V létě 2018 jsme podpořili odbornou stáž MUDr. Jana Trachty v USA.

 

Zpráva ze stáže

MUDr. Jan Trachta, FEAPU    

Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol

V období od 18. července do 15. srpna tohoto roku jsem měl možnost navštívit nejstarší dětskou nemocnici ve Spojených státech – Children´s Hospital of Philadelphia jako stážista na oddělení dětské urologie. Stáž finančně podpořila Česká urologická společnost a Nadace T-SOFT ETERNITY.

Nemocnice Children´s Hospital of Philadelphia (CHOP) byla postavena roku 1855 poté, co ve městě zemřelo během jednoho roku více než 300 dětí na infekční choroby a jeden z místních lékařů Dr. Lewis, zoufalý z opakujících se epidemií, odjel lodí do Londýna podívat se osobně na první dětskou nemocnici v Británii – dnes slavnou Great Ormond Street Hospital, založenou jen 3 roky předtím. Od té doby se CHOP rozrostla v jedno z největších a nejslavnější center dětské medicíny na světě, má 527 lůžek a ročně přijme 28 tisíc dětí k hospitalizaci.

Na první pohled jsou tu všude vidět neuvěřitelné investice – do staveb, vybavení, výzkumu a množství personálu. Naproti několika moderním komplexům budov, které nemocnice sdílí s mateřskou Pensylvánskou univerzitou v rozsáhlé čtvrti pojmenované University City, stojí přes řeku moderní mrakodrap a na něm se třpytí velký nápis CHOP Research Center. Peníze na výzkum tu tedy mají.

Dětská urologie funguje jako zcela samostatné oddělení, má 11 dětských urologů na pozici „attending physician“ (obdoba britského konzultanta nebo našeho ordináře) plus mladší lékaře a operuje na 2 až 3 operačních sálech od pondělí do pátku. Vedoucím skupiny je ve světě známý Dr. Douglas Canning, na první pohled laskavý šedesátník s výborným smyslem pro humor. Mě osobně sem pozval Dr. Christopher Long, který je mého věku (41 let) a seznámili jsme se na vynikajícím „Salzburském semináři“ v dětské urologii, který CHOP v Rakousku pravidelně pořádá.

Chris přes svůj věk patří v USA k respektovaným robotickým chirurgům a pracovat s ním je, podle mého názoru, radost. Je příjemný, usměvavý a neuvěřitelně efektivní jak v komunikaci, tak v organizaci a práci. Ačkoliv jako dětský urolog nemám ve FNM přístup k robotu, bylo s ohledem na laparoskopické operace velmi přínosné sledovat Chrise, jak dělá roboticky pyeloplastiky (i u tří měsíčního kojence!), reimplantace nebo uretero-ureterální anastomózu – nejen čistě, ale i relativně rychle. Hypospadie se tu operují pod mikroskopem, ale neřekl bych, že o mnoho lépe, než u nás, jenže kdo se věnuje hypospadiím ví dobře, že žádný ideální operační postup neexistuje a každý dělá, co může, aby nemusel přiznat procento svých komplikací.

Jedna z nejzajímavějších věcí, které jsem tu podrobně sledoval, byly operace extrofií měchýře a kloaky – viděl jsem tři a trvaly od 8 do 16 hodin operačního času. Přípravy na každou z nich byly neuvěřitelné. U prvního 6 letého chlapce, který měl být reoperován pro nevyhovující kosmetický a funkční efekt první operace, se sešel celý operační tým sedmi dětských urologů (4 „attendings“ a 3 rezidenti), aby se díval na 20 minutovou cystokopii a následně prohovořil postup operace během téměř hodiny na chodbě, zatímco pacient na stole spal.

Poté se umyly čtyři páry rukou, aby se vtlačily ke stolu vedle instrumentářky a poněkud nekoordinovaně operovaly na prostoru 10 krát 20 centimetrů následujících 14 hodin. Celou operaci snímaly tři kamery, nahrávaly a přenášely on-line do Bostonu a do Wisconsinu, kde počínání místních lékařů sledovali další dětští urologové, včetně slavného Mitchella, který prováděnou techniku rekonstrukce popsal a mohl tak komentovat a radit on-line. Nikdo nebyl ve stresu a nepospíchal domů za rodinou, personálně byla celá operace, řekl bych, výtečně zajištěná.

Propojení s Bostonem a Wisconsinem není náhodné – tyto tři dětské nemocnice založili projekt – konsorcium – sdílení všech pacientů s extrofií měchýře a kloaky, aby chirurgové získali operováním této vzácné a velmi složité vady co nejbohatší zkušenosti. Sledují tak vzájemně své operace buď online anebo přiletí pozorovat operaci fyzicky. Ale to není vše.

V červenci 2018 publikovali urologové popsaného konsorcia článek v časopise JAMA Surgery (impakt faktor 8.5) se složitým názvem „A Model for Sustained Collaboration to Address the Unmet Global Burden of Bladder Extrophy,“ který chce říci to, že od roku 2009 létají 3 dětští urologové z CHOP každý rok na dva týdny do Gujaratu v Indii, kde pokaždé odoperují 5 až 10 připravených extrofiků, eventuálně reoperují ty z minulých návštěv. Tomu se říká, mimo jiné, schopnost umět napsat článek, kterou, zdá se, musím já sám ještě hodně zlepšovat. Podobně tak tým z Bostonu létá jednou ročně na dva týdny do Ugandy. Profitují z toho všichni – děti v Indii a Ugandě, tamní lékaři, kteří se naučí nové věci, urologové z USA, kteří se vyoperují a nakonec snad i stážisté a jejich domácí pacienti – například v Praze.

Za podporu stáže výše zmíněným organizacím velmi děkuji.

MUDr. Jan Trachta, FEAPU

Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol

 

Jak nás můžete podpořit?

Zašlete nám peněžní dar

nebo

Zakupte si naše nadační knihy a CD

Vybrat knihy

Děkujeme za podporu